1С або альтернативи: чим замінити 1С для українського бізнесу. Аналоги 1С в Україні.

Найпоширеніше питання для власників малого, середнього та великого бізнесу в Україні. Чи варто переходити взагалі з 1С на щось інше і які є варіанти заміни 1С.
1С чи не 1С? Поради щодо вибору оптимального програмного рішення

Питання заміни 1с на сучасні аналоги цікавить український бізнес ще з 2014 року, розуміючи, що рано чи пізно необхідно мати альтернативи російській 1с та переходити на інші готові рішення, які б могли задовольнити потреби підприємства в автоматизації обліку.

В чому ж полягає основна проблема будь-якого переходу та з якими викликами зіштовхується сучасний підприємець в Україні, намагаючись замінити 1с.

Важливо: ця стаття є нашою точкою зору з питань заміни 1с в Україні на альтернативні українські чи закордонні рішення. Перші ніж давати оцінку цій статті, радимо уважно ознайомитись з нею, проаналізувати її та звернутись до інших джерел інформації, щоб прийняти правильне рішення.

5 ключових викликів для бізнесу при відмові від 1с

Будь-який перехід - це новий проєкт, тому і виклики у нього такі ж самі...
  • 1
    Пошук альтернативи 1с
    Голова кипить..., що ж обрати, - є безліч альтернатив і всі вони потребують особливої уваги, бо не хочеться купувати "кота в мішку". Власне, - це одне із головних питань при підборі продукту для ведення обліку від якого залежить чи буде успішним ваш проєкт. Як один з варіантів, можемо запропонувати вам розглянути цікавий хмарний проєкт нашого партнера - української команди розробників простої облікової системи Quincefin, що дозволяє вести не тільки облік, а й має найпопулярніші інтеграції з іншими системами.
  • 2
    На що звертати увагу при заміні 1с
    Мабуть, перш за все треба звернути увагу на ціну підписки на новий продукт (переважна більшість рішень зараз працює по моделі саме підписки, а не "володіння продуктом"); можливість вносити зміни в рішення, якщо у вас є особливості в обліку є принциповою для багатьох підприємств то ж варто звернути увагу і на це (в цьому плані альтернатив на заміну ще менше); підтримку сучасного Українського законодавства (якщо це продукт для заміни 1С:Бухгалтерія та/або 1С:Зарплата і управління персоналом або інший комплексний продукт на кшталт 1С:УТП або 1С:УПП)...
  • 3
    Тестування нового продукту для заміни 1с
    Чи "вміє" обраний вами новий продукт все що необхідно бізнесу? - найчастіше питання при переході з 1с на будь-який інший продукт або рішення. Це, мабуть, найскладніший етап, тому що ви ще не знаєте всіх можливостей продукту, так само як і не знаєте його особливостей, приємних або не дуже несподіванок... - для цього ми радимо тестувати продукт: обрати тестовий період і моделювати ваш облік - інакше вас можуть очікувати неприємні сюрпризи до яких ви будете просто не готові. На будь-яке тестування потрібно дуже багато часу - не завжди цей час є або не завжди є кому тестувати то ж доводиться або ризикувати або виймати кругленьку суму на проєктний менеджмент, який допоможе вам у запуску рішення.
  • 4
    Можливість адаптації обраного рішення для заміни 1с
    Користувачі 1с конфігурацій звикли до того, що вони можуть доопрацьовувати свої бази під будь-які зміни та потреби власного бізнесу - ця перевага, до якої ми всі звикли, іноді є дуже суттєвою для прийняття рішення про перехід з 1с на новий продукт (особливо це суттєво відчутно, якщо мова іде про заміну 1с конфігурацій оперативно-управлінського обліку де індивідуальність - одна із ключових переваг бізнесу)... Це питання навіть нівелює іншу "проблему" - "вартості володіння продуктом" перед орендою (всі хмарні SaaS рішення працюють по цій моделі) бо в довгостроковій перспективі вартість володіння значно нижча.
  • 5
    Відсутність бюджету і часу на нове впровадження
    В умовах воєнного стану, коли щодня доводиться зіштовхуватись з новими викликами, питання бюджету та часу на передіх з 1с на новий продукт можуть бути дуже актуальними, тому що, окрім того що необхідно продовжувати вести свій облік в старій базі 1с ще й доводитиметься вести паралельний облік в новій програмі - не завжди на це готовий наші підприємці, то ж варто добре оцінити свої сили. Є й інша неприємний момент - це втрата всіх своїх вкладень в розробку проєкту на 1с з неочікуваним результатом...
Вихід з ситуації, коли заміна 1с здається неможливою
Попри всі труднощі заміни 1с - вихід все ж таки є! Розглянемо як правильно підготуватись до переходу.
  • Не "рубити з плеча" - діяти зважено
    Як і в будь-якій нештатній ситуації (війна) - спочатку потрібна стратегія переходу з того рішення 1с, що ви маєте, на інший продукт. Тобто, не потрібно відразу відмовлятись, бо це російський продукт - спочатку необхідно підготуватись до цього, інакше ваше підприємство може залишитись без облікової системи і втратити багато часу та грошей (таких "камікадзе" дуже мало, але вони бувають). Кожен план / стратегія - мають бути перевірені на практиці, щоб уникнути проблем надалі.
  • Оцінити всі доопрацювання 1с
    Одна зі стратегічних складових переходу - необхідно скласти перелік всіх функціональних можливостей і доопрацювань 1с якими ви користуєтесь, а також розписати для чого ці доопрацювання, наскільки вони важливі для переходу - чи можете ви обійтись без них, наприклад, на старті... Якщо це ваше ноу-хау і його неможливо повторити на новому рішенні або доведеться вести складну і дорогу розробку до якої ви не готові - відповідь ви знаєте: краще або почекати, або пошукати іншу альтернативу.
  • Запастись додатковими інструментами
    Будь-який перехід не обходиться без перенесення довідників та залишків, а іноді і первинних документів для початку роботи в іншій системі. Це так само як раніше ви, можливо, переходили з однієї 1с на іншу конфігурацію 1с. Для паралельної роботи також потрібен ще й обмін даними для того, щоб менше вводити ручних операцій - якщо у вас будуть інструменти для цього проєкт буде легшим.
  • Призначити відповідальних за проект переходу
    Дуже важливим кроком виділити з власного колективу декількох спеціалістів та визначити відповідального за перехід, навіть якщо на час цього переходу вам буде допомагати компанія-розробник рішення, без керівника проєкту не обійтись то ж запасіться терпінням і робіть правильні кроки: не спішіть, аналізуйте та контролюйте ситуацію і тоді все у вас вийде.
BAS як заміна 1С
Чи є BAS повноцінною заміною 1с?
В якомусь сенсі можна сказати що "так", тому що це конфігурації, що підтримуються українською командою розробників, але основа цих конфігурацій (базовий продукт), а також сама платформа BAF (платформа на якій розробляються базові продукти) є "маркетинговим ходом" російської Фірми "1С" у зв'язку з внесенням 1с до санкційного списку (продуктами 1c можна продовжувати користуватись, якщо було придбано раніше, але вони є забороненими для продажів на території України). Окрім того, є і етичні мірки користування 1с, інакше б не було цієї статті та необхідності переходу....